CARTE EVENIMENT – Stenogramele dezbaterilor parlamentare premergătoare Declarației de Independență!

Institutul de Istorie, Stat și Drept al Academiei de Știință a Moldovei și Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale al Academiei Române au deosebita plăcere să vă invite la masa rotundă cu tema: Rolul Parlamentului în procesul de dobândire a Independenței Republicii Moldova și lansarea lucrării: Ieşirea din URSS. Republica Moldova: dezbateri parlamentare (1990-1991), Editura Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române, București, 2013, prezentată de Prof. univ. Dan DUNGACIU, directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române.

Evenimentul este organizat de Institutul de Istorie, Stat și Drept al AȘM, în sediul Ministerului Justiţiei, str. 31 August 1989, nr. 82, parter, sala104. Manifestarea va avea loc luni, 28 ianuarie 2013,cu începere de la ora 11.00.

Participă:

Moderator: dr.hab. Nicolae ENCIU, şeful Secţiei Istorie Contemporană, IISD al AŞM

• Anatol ŢĂRANU, dr. în istorie, conf. univ., diplomat;
  • Valeriu MATEI, membru de onoare al Academiei Române;
  • Mihai CIMPOI, academician al AŞM, membru de onoare al Academiei Române;
  • Vladimir BEŞLEAGĂ, scriitor;
  • Constantin TĂNASE, directorul ziarului „Timpul de dimineață”;
  • Vasile BAHNARU, dr. hab., directorul Institutului de Filologie al AŞM;
  • Nicolae DABIJA, membru corespondent al AŞM, membru de onoare al Academiei Române, redactor-şef al săptămânalului „Literatura şi Arta”;
  • Andrei SMOCHINĂ, dr. hab., prof. univ., director adjunct al IISD al AȘM;
  • Victor JUC, dr. hab., profesor cercetător, IȘPIE al AȘM;
  • Prof. univ. Dan DUNGACIU, directorul Institutului de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române.

1. Tury spune:

Excelentă trebuie să fie cartea!

2. Alina spune:

Ca de obicei , parerea mea umila : cred ca e gresita din punct de vedere estetic coperta cartii : Nu poti scrie “Iesirea din URSS” , deci idea “jos comunismul ” cu un font de culoare rosie …Cu ce este asociata culoarea rosie ???? Cu comunismul ! ..Si asi fi pus o alta poza …oricum , cartea tre sa fie destul de interesanta si plina de optimism !